Essential Oil Affordability

Essential Oil Affordability

How to make the most of your essential oils or even get them free

First off, all those oils I listed are in the minority. 80-90 percent of Young Living oils are below 35 dollars a bottle—and most bottles are 15 milliliters, meaning you get 250 drops out of them. You don’t use oils by the bottle—you use them by the drop. That’s 250 applications for a 30 dollar bottle of oil, or it costs you 8 cents a drop.


But still—that 30 bucks can be hard to come by. So here are 15 tips to get the most out of your oils stock.

  1. Always use a carrier. I’d make it a matter of point just to use it—unless you don’t feel that it’s doing anything. Then I’d up the dosage and lay off the carrier for that one ailment. You can make a bottle of oil last a very long time—even if a family—if you’re diluting it. One drop of oil contains 40 million trillion molecules—that’s a 1 with 19 zeroes after it—and it only takes 8 molecules to enact change in the human body. We as Americans love to slather things and super size them—but do it with the carrier, not your precious essential oil. You’ll still get the benefit.maxresdefault-5.jpg
  2. Kids love to get into oils! (My teens do too!) I can’t tell you how many times I’ve come across my oils selection and found the peppermint nearly gone—or my frankincense—goodness! To get past this, especially with older kids, I make them their own roll ons. Then I can control the amount of oil they’re getting, and they still feel special—like they have their own oil
    s like mom and dad.
  3. higleyReally make good use of the Quick Reference Guide or the Life Science Publishing guide. If you flip through it, it may list 20 different oils for sleep. If I’m on a tight budget, I’ll make a list of all the oils for an ailment—then look them up on the Young Living site and price them out. Why try $60 dreamcatcher—if $22 dollar lavender—or better yet– $11 dollar cedarwood—may work just as well? Try some of the other suggestions!
  4. Attend an oils class! Many members on our team generate their own oils stores. It’s a great way to pick up a cream with a half dozen oils in it without having to come up with 80 dollars for each bottle of oil to assemble your own cream. That cream can last for years, depending on how often you’re using it.

    CLICK HERE TO SEE OUR UPCOMING EVENTS

  5. Contact your upline and borrow a dram! If you’re a Young Living member, you were signed under someone else. Many times, the people above you may have an oil you don’t have—that you really want to try—without dropping 50 dollars. A good example of this is progessance plus. When working with oils to support the endocrine system, there are quite a few oils that work—dragontime, lady sclerol, progessance—ask your upline for a dram so you can try it for a few days, and see how your body responds to that specific oil.
  6. To save on shipping, combine with other moms essential rewards orders. Or better yet, if you want to earn free oils, ask other people what they need! Essential rewards is my favorite way to earn free oils.

    If you spend 190 PV, you get 2 bottles of oils free. If you spend 250 PV, you get 2 free oils and a cash incentive—like free ER points. If you spend 300 PV, you get 2 free oils, a cash incentive, and a free supplement or care product like shampoo or NingXia Red. You also get 10 percent back in free oil for the first 3 months, 20 percent from months 4-24 and 25 percent after that. If you’re spending 100PV, that’s 20 dollars in free oil! That’s a full bottle of lavender or 2 bottles of lemongrass or jade lemon. It’s totally worth it. When I first started using essential oils, I’d just throw up on facebook and ask if anyone needed anything before my order went in. That’s how I’d hit 300PV every month—it wasn’t just my order. But I’d get 30 dollars in free oils from the order to pick out new oils for my family. It’s GREAT!
    15844030_1534619456555854_3956541878574877135_o.jpg
  7. Another way to get your oils for free is to share the oils with family and friends. It sounds daunting, but you have fallen in love with the oils—and want to get more of them in your home. You want your friends to have the same things in their home—and start moving toward a chemical free house. Consider hosting a class. Did you know if 3 of your friends get a kit—you get $50 per kit—and your kit was basically free? Or you can restock it if you’re running low! One class could literally pay for all your oils every month.
    freeoilsgraphic.jpg
  8. Once you’ve done that, get your friends signed up on essential rewards. That’s a way of having residual income every single month without hosting classes. It pays for your oils for free. For the first 3 months someone is signed under you, you get 25 percent of all they spend. After that, you get 8 percent. If they place a 100 dollar order—that’s 25 dollars in free oils for you in the form of a Young Living paycheck.
  9. Other tips for stretching your dollar: share your oils order! Get with a friend and decide what your two top oils are in common. Each of you pick one up, then share it in roll ons. It’s a cost effective way of trying new oils.
  10. If you have no good resources close to you—contact Jess or Nikki! They are always willing to help— in person and by mail– to help you develop a love for essential oils.
  11. There’s more then one way to dilute. You’ve heard of putting oils in fractionated coconut oil in a roll on bottle. I put about 12-15 drops per bottle. But you can also put 6-10 drops in a 2 ounce cream base. You can put 10 drops in a 4 ounce massage oil. You can put a cap of thieves cleaner in a full spray bottle—and that costs just a quarter. It’s about 6 dollars a bottle for organic cleaner! Thieves is so much more cost efficient.
  12. Look at how you’re using the oils. You can put a drop of oil in honey to soothe your throat—or you can diffuse 6 or 8 drops in a diffuser. 1 drop is more cost efficient. Find the most effective way of using the least amount of oil—is it topical, internal, or diffusing—depending on what you’re working with?
  13. Finally—weigh the overall cost. Look at products in your home you can swap for oils or oils infused products instead—laundry soap at the store for thieves laundry soap, or thieves dish soap or fruit wash or cleaner— the cleaner only costs $1 a bottle. When you price it out versus what you’re already using, and budget it in instead of what you hit up at the store—you’ll find it’s affordable.

Why pure essential oils?

Why does it matter? Let’s talk about the importance of not oils shopping at Wegmans or Amazon. There’s no rating system in the United States, so the closest we get is the FDA requirement that a “pure” oil be 5 percent oil in each bottle. Young Living’s rating system is:

Grade A: therapeutic medicinal, organic fields, distilled at low temps

Grade B: food grade—but can contain synthetics, pesticides, carriers, chemical extenders

Grade C: perfume oils, typically extracted with solvents—like hexane, which can cause cancer

Grade D: floral water, a byproduct of Grade A distillation; no medicinal benefit

Every bottle of Young Living oil is Grade A.

When you eat an apple sprayed with pesticide, you get just the single apple. But when it takes 60-thousand rose blossoms to make one ounce of rose oil, it’s like eating the entire apple tree sprayed with pesticide. It’s dangerous. You don’t want to use adulterated oils on your skin, you don’t want to diffuse them and give them access to the limbic lobe of your brain, you don’t want to soak in them in the bathtub and you definitely don’t want to take them internally.

Tip #14: If you want to know where to start using essential oils, I recommend a Young Living premium starter kit with a bamboo diffuser. It’s the only thing off Young Living’s site that’s half off. Just the frankincense and the diffuser are worth the value of the entire kit. That’s a very practical, cost-effective way of stocking oils—without buying them each individually.

5463.jpg

Tip #15: it’s cheaper to restock with kits! If you get another full starter kit, you just restocked your diffuser and basically got 11 oils for 70 bucks—that’s 6 dollars a bottle!! The Golden Touch kit has some stellar oils in it—thieves for immune system support in the winter, Melrose for your skin, endoflex for endocrine support, that’s your thyroid,—there are liver support oils, and even digize—which I take internally to soothe my digestive system. When you get the kit, it averages to 11 dollars a bottle. You are basically buying your oils in bulk.

And one final tip: #16: this one works for large families—buy the 15mL bottles. Lavender is much more affordable in the larger size—those 15mL bottles are 3 times the size of the 5mL bottles—and sometimes, they’re not even double the price. A 5mL has 90 drops; a 15mL has 250 drops. Pay attention to the size of what you order.

Hopefully that helps you save a few dollars on your oils!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s